Vés al contingut

GAFAM o FLOSS: la opinió de les participants

Opinions Passa't al FLOSS

Des de l'arrencada del projecte "Passa't al FLOSS", a Colectic hem rebut algunes peticions d'organitzacions de l'economia social i solidària interessades en la migració cap a un model tecnològic lliure i d'acord amb els seus principis i valors.

La pandèmia conseqüència de la Covid19 ha abocat a moltes projectes i entitats a un teletreball forçós i, com a resultat d'això, a un aprenentatge obligat de noves eines tecnològiques. Malgrat que això podia haver estat una finestra d'oportunitats per descobrir alternatives FLOSS, la falta de temps i recursos, l'emergència social i econòmica de molts projectes ha fet en la majoria de casos l'aprenentatge i incorporació de noves eines s'hagi fet sense la necessària lectura crítica.

Per això, volem agrair les valentes i valents que han fet un primer pas i han volgut revisar la seva relació amb la tecnologia! Amb elles hem pogut desenvolupar una diagnosi de necessitats i informes personalitzats que oferien eines alternatives a les que utilitzen habitualment. Fem un repàs de les valoracions que fan un cop finalitzat el projecte:

"Encara tenim pendent dedicar-li temps per anar fent canvis, però l'informe ens va semblar una molt bona eina per acompanyar-nos en el procés. En alguns àmbits veiem molt complicat sortir de les grans plataformes, per exemple a nivell de producció el pack d'Adobe ens dóna una agilitat que ara per ara no veiem que puguem equilibrar amb les alternatives a cada programari per separat, però en altres àmbits sí que veiem opcions de millora i les propostes de canvi que ens vau aportar ens ajudaran molt :)". Looky Produccions.

"Passa't al FLOSS ens ha ajudat a identificar eines virtuals amb criteris ètics per utilitzar en el dia a dia de l'entitat i per fer possible la implementació de formacions en línia. En concret, hem incorporat dues eines: Nextcloud i Jitsi meet, gràcies!!". Akwaba.

"Malauradament, per la conjuntura actual de pandèmia no hem pogut iniciar un debat en profunditat sobre el concepte de sobirania tecnològica i com entronca amb la nostra entitat (tot i la paradoxa perquè més que mai ens hem vist forçades a treballar amb eines i plataformes digitals. Potser ho hem fet massa d'una forma acrítica). Ara bé, amb el diagnòstic que vau fer del nostre cas hem pogut ser més conscients de lo atrapades i dependents que som de les grans corporacions tecnològiques i la poca consciència que en tenim al respecte. També ens ha permès mapejar algunes eines alternatives per, en un curt termini, migrar cap a altres plataformes". L'Esguard Cooperativa.

"El vostre projecte ens  ha ajudat a prendre consciència tot i que he de dir que de moment ens és difícil el canvi. Potser estaria bé que féssiu com un acompanyament per fer el traspàs  i poder saber ben bé que necessita cada empresa. Nosaltres no acabem de saber quin programari lliure seria el més adient. De moment  estem mirant aviam que tal ens va amb Thunderbird per al correu... estem provant". Cal Calsot.

"Desnaturalitzar, alentir-nos per agafar embranzida. L'acompanyament ens ha permès fer un salt desnaturalitzant formes de funcionar i eines que teníem molt interioritzades, però no ens encaminaven cap a l'objectiu final de transformació social. Al principi, lentitud i incomoditat en sortir d'allò aprés, però que a poc a poc amb esforç ens l'hem anat fent nostre, i encara ens queda camí a recórrer". El Tinglado.

"L'experiència amb Colectic ha estat molt positiva i ens ha ajudat a reflexionar una mica més en el nostre camí cap a un major ús del programari lliure, tot i que per les dificultats viscudes aquest últim any arran de la pandèmia, encara no hem pogut materialitzar cap canvi en aquest sentit". OikoCredit.

"L'informe que ens vau fer va permetre tenir una visió més àmplia de les opcions tecnològiques disponibles però ens va mancar una mica d'acompanyament per escollir les opcions més adequades a la nostra entitat. El repte és gran, ja que suposa canviar moltes maneres de treballar, però tenim el compromís ètic dels òrgans de govern de l'entitat. Així que aquest any farem el pas a funcionar completament amb software lliure i esperem ser un referent/prova pilot per a la resta d'entitats del sector". Xarxa per la Conservació de la Natura.

"L'assessorament ens ha estat molt útil, ja que tot i que ja teníem alguna inquietud en aquest aspecte, no teníem gaire clares les opcions que hi havia". De Mans a Terra.

 

 

Etiquetes